PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نصب لینوکس های fedora RHEL redhat 9 در کنار ویندوز

comanche
06-09-2008, 12:03 PM
با سلام خدمت دوستان
این تاپیک رو جدا باز کردم چون نصب لینوکس رو خواستم از خود کاربری جدا کنم و
دلیل دیگه اش هم فراگیر بودن این مشکله ، اگه توی یه تاپیک مستقل باشه دسترسی بهش راحت تره،

lo1ad

اما نصب لینوکس در کنار سیستم عامل های دیگه،
چون لینوکس خیلی تنوع داره برای هر توزیعی نوع نصب متفاوتی وجود داره از جمله نصب های لایو با
برنامه های installer متفاوت،
یا نصب بصورت boot مستقیم،

من سه تا حالت رو توی نصب لینوکسای ردهتی می گم که روش سوم رو اگه یاد بگیرید تقریباً با لینوکسای دیگه مشکلی نخواهید داشت،

خوب اول بریم سراغ پارتیشن هایی که لازم داریم برای اینکه لینوکس نصب کنیم،

برای یه نصب full تقریباً 10GB فضا لازم داریم ،
-یک پارتیشن اصلی به اسم / و فایل سیستم ext3 که بستگی به نصب شما از 5 تا 9 گیگابایتش پر می شه (با داشتن همین یک پارتیشن در سیستم های سریع می شه لینوکس رو نصب کرد)
-یک پارتیشن virtual memory با فایل سیستم swap که برای سیستم های معمولی حدود 1gb باشه کافیه(اگر RAM شما 1 گیگابایت به بالاست می تونید از این پارتیشن صرفنظر کنید)
-یک پارتیشن boot/ با فایل سیستم ext3 که حدود 100MB هم باشه کافیه

این یه layout که من با تجربه خودم رو سیستم های عادی نصب می کنم، که خوب جواب می ده،
شما با توجه به نیازهاتون میتو نید هر شاخه ای که بخواید رو توی یه پارتیشن بذارید،
مثلاً خیلی ها home/ رو یک پارتیشن می کنند که به اونها تو مدیریت فضای ماربرا خیلی کمک می کنه،

خوب موقع نصب لینوکس دو حالت وجود داره که نیاز به پارتیشن بندی بوجود میاد،
اول اینکه از قبل رو سیستم شما لینوکس باشه و بخواید اون رو بپرونید!
دوم اینکه شما لینوکس ، ویندوز یا هر سیستم عامل دیگه ای دارید و می خواید یه لینوکس کنارش نصب کنید،

بعد از شروع Setup توزیعهای فوق یک سری سوال در باره کیبورد و اینا پرسیده می شه که همه بلدین چی جواب بدین،

بعد می رسیم به قسمت پارتیشن بندی ،
اونجا سه تا گزینه وجود داره، که می گم چجوری انتخاب کنید:
cigar خوب ....

در حالت اول از دو حالت فوق باید گزینه

remove all linux partitions ....

رو انتخاب کنید این باعث میشه که بدون آسیب به سایر سیستم عاملها همه پارتیشن های لینوکس قبلی شما پاک بشه و به جاش یه layout پیش فرض که با lvm ([Only registered and activated users can see links]) می سازه و بدون مشکل خاصی لینوکس شما نصب می شه.... برید حالشو ببرید،

اما در حالت دوم دو کار می تونید بکنید

راه راحتتر :

توی ویندوز یا سیستم عامل دیگه یا ب هر ابزاری یک پارتیشن 12 گیگ به بالا جدا کنید،
بعد اون رو delete کنید که توی manager ویندوز به رنگ سبز کمرنگ نشون داده می شه،
یا توی partition magic به رنگ خاکستری و به عنوان unallocated space،

بعد بیاید تو نصب لینوکس تا به این مرحله partition برسید ، حالا گزینه :

Use available free space and create ......

رو انتخاب کنید که اون پارتیشن delete شده رو اتوماتیک پیدا می کنه و lvm رو درست می کنه ، بعد نصب رو ادامه بدید تا لینوکس داشته باشید،:ii

راه سخت تر (کلیه و خیلی جاها جواب می ده حتی وقتی لینوکس خراب بشه یا ویندوز بالا نیاد)

خوب تو این حالت توی نصب و همون مرحله پارتیشن بندی گزینه :

create custom layout ...

با انتخاب این گزینه و زدن کلید next یه محیط پارتیشن بندی به شما داده می شه،
که می تونید به انتخاب خودتون یه پارتیشن رو پاک کنید و پارتیشن های لازم رو که در بالا گفته شد ایجاد کنید،
یعنی همون / ، swap و boot/ که با توجه به توضیحات بالا حتی می تونید فقط یه / درست کنید که حدود 10 تا 15 گیگابایت باشه

وقتی پارتیشن اولیه ای که می خواید ازش پارتیشن های لینوکسو بسازید انتخاب کردید
گزینه delete رو بزنید
بعد گزینه new partition بزنید که یه پنجره باز می شه که اسم پارتیشن رو تو قسمت mount point وارد کنید ، سایز اون رو مشخص کنید و همچنین فایل سیستم با توجه به اینکه کدوم پارتیشن مشخص کنید و ok رو بزنید،

نکته مهم : swap اسم پارتیشن نیست برای ساختنش باید قسمت اسم رو خالی بذارید و فیل سیستم رو swap انتخاب کنید

حالا می تونید نصبو بدون نگرانی ادامه بدید،

این روش در همه حالتهلی فوق جواب می ده، چون همه امکانات رو به شما می ده و اگه
بدونید می خواید چکار کنید مشکلی نخواهید داشت،
مثلاً وقتی می خواید لینوکس قبلیو پاک کنید پارتیشن اولیه ای که انتخاب می کنید واسه پاک کردن همون پارتیشن های لینوکس قبلیه،

موفق باشید ، سوالاتونو جواب خواهم داد cigar
موفق باشید....

AhmadTux
06-09-2008, 02:13 PM
چندتا سوال

میشه اول لینوکس نصب کنی و بعد ویندوز ؟؟؟

بعد مگه لینوکس مفتی نیست پس چرا رد هت نسخه تجاری داره ؟؟؟

اوبونتو یه ویژگی داره که میتونه پارتیشن های ویندوز رو نشون بده ایا میشه تو فدورا هم اینطور کرد ؟؟؟

آیا میشه پارتیشن های لینوکسو تو ویندوز دید ؟؟؟ چطوری ؟؟؟

من PC BSD رو دارم اون بهتره یا لینوکس ؟؟؟؟

بعد رو Pc من رد هت 9 نصب نمیشه یعنی وقتی از رو سیدی بوت میشه یه چیزایی مینویسه و بعد سکته رو میزنه
کاریش میشه کرد ؟؟؟

comanche
06-09-2008, 06:55 PM
چندتا سوال

میشه اول لینوکس نصب کنی و بعد ویندوز ؟؟؟

بعد مگه لینوکس مفتی نیست پس چرا رد هت نسخه تجاری داره ؟؟؟

اوبونتو یه ویژگی داره که میتونه پارتیشن های ویندوز رو نشون بده ایا میشه تو فدورا هم اینطور کرد ؟؟؟

آیا میشه پارتیشن های لینوکسو تو ویندوز دید ؟؟؟ چطوری ؟؟؟

من PC BSD رو دارم اون بهتره یا لینوکس ؟؟؟؟

بعد رو Pc من رد هت 9 نصب نمیشه یعنی وقتی از رو سیدی بوت میشه یه چیزایی مینویسه و بعد سکته رو میزنه
کاریش میشه کرد ؟؟؟

سلام ، چقدر سوال naughty

-چرا نشه می شه ولی تکانیک خاص خود رو داره مثلا وقتی لینوکس نصبه سی دی بوت ویندوز xp کارنمی کنه باید متوصل بشی به ویستا یا 98 :ii بعد روشون xp نصب کنی ولی اگه xp داشته باشی می تونی مستقیماً روش یه xp دیگه نصب کنی که تکنیکها رو قبلا در جواب یکی از دوستان گفتم

-خوب ردهت چیزی از لینوکس نمی فروشه یه سری خدمات رو به اسم Redhat Network می فروشه که ساپورت بسیار قوی می ده، پچ ها سریع منتشر می شن و مشاورای سیستم ردهت
خیلی کمک می کنن، شما می تونی Redhat Enterprise Linux رو نصب کنی اما برنامه
yum مخصوصی که داره تا رجیستر نکنی کار نمی کنه، باید بسته ها رو دستی نصب کنی

-این خاصیت در فدورا 8 هم هست، یک سری کتابخانه ها و درایورها هست که با نصب اونا
میتونی فایل سیستم NTFS رو بخونی برای مثال ntfs-3g یکی از این درایورا هست،
اما معمولاً دسترسی نوشتنی نداری فقط خوندنی! readonly

-آره می شه دید چند تا برنامه هست اینجا ([Only registered and activated users can see links]) می بینی

-خوب فرق دارن bsd و لینوکس توی نصل bsd ها تا اونجایی که من می دونم از همه بهترش netbsd رو می شه نام برد، اما چون کار نکردم نظری نمی تونم بدم
خیلی ضایع است که نظری ندارم، تابستون نصب می کنم یاد می گیرم cigarcigar
موفق باشید

AhmadTux
06-13-2008, 02:32 AM
سلام

آقا جنیوم و KDE و x-windows تو لینوکس چیه ؟؟؟

بعد این سوال آخری ما رو که در مورد ردهت بود یادت رفتش ها

البته میدونم یه محیط گرافیکیه اما فرقشون چیه و کدوم بهتره و چطور میشه انتخواب کرد

ing_mahdi_2000
06-13-2008, 12:04 PM
سلام

به محیط گرافیکی که رو linux نصب میشه میگن . وگر نه شما dos رو داری با نصب Kde 4 میتونی محیط گرافیکی تو linux داشته باشی .

comanche
06-13-2008, 10:01 PM
سلام

البته میدونم یه محیط گرافیکیه اما فرقشون چیه و کدوم بهتره و چطور میشه انتخواب کرد

شرمنده اصلاً حواسم به این یکی تاپیکه نبود،

-خوب اول سوال قدیمیه ;) اینکه ورژنای قدیمی نصب نمی شن به خاطر اینه که یه سری از درایورای جدید مثل sata رو ممکنه نداشته باشن،

-گنوم و kde برنامه هایی هستند که رابط گرافیکی رو به شما می دن، اینکه این مفهوم قریبه است
به خاطر اینه که توی ویندوز بطور پیشفرض گرافیک نصب می شه و بدون گرافیک اصلا ویندوز بالا نمی آد،
اما تو لینوکس محیط گرافیکی مثل یه برنامه است ،
خیلی فرق ندارن من با جفتشون زیاد کار کردم ، باید ببینی با سیستم منو ها و برنامه های کدوم راحتتری
ولی فکر کنم kde پرطرفدار تر باشه، برنامه هاش هم بیشتره تعدادشون thumbsup

AhmadTux
06-13-2008, 10:27 PM
شرمنده اصلاً حواسم به این یکی تاپیکه نبود،

-خوب اول سوال قدیمیه ;) اینکه ورژنای قدیمی نصب نمی شن به خاطر اینه که یه سری از درایورای جدید مثل sata رو ممکنه نداشته باشن،

-گنوم و kde برنامه هایی هستند که رابط گرافیکی رو به شما می دن، اینکه این مفهوم قریبه است
به خاطر اینه که توی ویندوز بطور پیشفرض گرافیک نصب می شه و بدون گرافیک اصلا ویندوز بالا نمی آد،
اما تو لینوکس محیط گرافیکی مثل یه برنامه است ،
خیلی فرق ندارن من با جفتشون زیاد کار کردم ، باید ببینی با سیستم منو ها و برنامه های کدوم راحتتری
ولی فکر کنم kde پرطرفدار تر باشه، برنامه هاش هم بیشتره تعدادشون thumbsup

ممنون از جوابت

منظورت اینه که اینا مثل یک تم هستن ؟؟

اگه اینجوره چه ربطی به نصب کردن برنامه های بیشتر دارن ؟؟

بعد اصلا این رد هت با تموم برو بچه هاش اصلا با من حال نمیکنن !!!

اون از خورد ردهت اینم از فدورا که جفتک میندازه

راهی نداره اینو نصبش کنیم ؟؟

بعد من Suse رو نصب میکنم ایرادی که نداره نسخش هم فکر کنم 8.2 بود

یه لطف کن این نصب درایور و کانکت به اینترنت رو هم بگو

قربونت :x

AhmadTux
06-13-2008, 11:22 PM
سلام دوباره
آقا این مشکل ما با پارتیشن های ویندوزی تو لینوکس حل شد :p

توSuse و قتی میزنم
computer:///
اونا رو نشون میده

اما دوتا سوال دیگه

اول اینکه تلفظ درست Suse چیه ؟

دوم من الان تو لینوکس یه پارتیشن دارم که وقتی روش دابل کلیک میکنم دو تا ارور میده که ضمیمه کردم !

سوم اینکه وقتی میخوام PDF ها رو تو لینوکس باز کنم اونا رو تو اندازه یک چهارم اندازه اصلی نشون میده اینا رو هم یه راهی بگید

این که شد سه تا :o

شرمنده که من این همه سوال میکنم
امیدوارم اذیت نشی :-S

comanche
06-15-2008, 11:48 AM
سلام دوباره
آقا این مشکل ما با پارتیشن های ویندوزی تو لینوکس حل شد :p

توSuse و قتی میزنم
computer:///
اونا رو نشون میده

اما دوتا سوال دیگه

اول اینکه تلفظ درست Suse چیه ؟

دوم من الان تو لینوکس یه پارتیشن دارم که وقتی روش دابل کلیک میکنم دو تا ارور میده که ضمیمه کردم !

سوم اینکه وقتی میخوام PDF ها رو تو لینوکس باز کنم اونا رو تو اندازه یک چهارم اندازه اصلی نشون میده اینا رو هم یه راهی بگید

این که شد سه تا :o

شرمنده که من این همه سوال میکنم
امیدوارم اذیت نشی :-S

نه بابا چه اذیتی اگه دیر جواب می دم واسه امتحاناست

-تلفظ درست که نداره ولی بیشتر ملت می گن سوزه
-این ارور وقتی بوجود میاد که پارتیشن شما قبلاً تو یه فولدر دیگه در حال استفاده باشه شما اگه بری اونجا می بینی آدرسشم تو همون اروره هست thumbsup
-برنامه ای که باهاش pdf باز می کنی مشکل داره ، بعداً که نصب برنامه ها رو یاد گرفتی چند تا برنامه معرفی می کنم نصب کنی naughty

8453010
01-13-2011, 10:51 PM
سلام. من به هر ترتیبی پارتیشن ها رو ایجاد می کنم، پارتیشن ذوم Bug ایجاد می کنه نمیشه ازش خلاص شد .چه کارش کنم؟:22: