PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آموزش استفاده از دستورات cmdSIlIC0N
05-06-2010, 01:32 PM
این کتاب از شرکت مایکروسافت است، که دستورات کامل Command Prompt ویندوز رو توضیح داده.

نکته:
برای یادگیری و مهارت بیشتر بر دستوران CMD سعی کنید با ساختار دستور آشنا شوید بجای اینکه یک Command رو حفظ کنید.

SIlIC0N
05-07-2010, 10:25 PM
جهت پیکربندی تنظیمات TCP/IP مانندIP Address ،Subnet Mask ، Default Gateway، DNS، Wins Address و موارد بسیار دیگری می توان از Netsh.exe در محیط Command Prompt بهره برد که در این مقاله به توضیح پیرامون استفاده از این دستور برای تنظیمات IP می پردازیم.Netsh.exe ابزاریست که از طریق Command-Line به شما اجازه می دهد تا به صورت Local و یا Remote تنظیمات شبکه ی کامپیوتری که Netsh.exe را اجرا می*کند را تغییر و یا نمایش دهید. Netsh.exe همچنین از طریقScripting این اجازه را به شما می دهد تا گروهی از دستورات را به حالت Batch برای کامپیوتر*های مشخصی* اجرا نمایید. Netsh.exe همچنین این امکان را در اختیار شما قرار می دهد تا تنظیمات را در قالب یک فایل متنی به منظور پیکر بندی سیستم های دیگر ذخیره کنید.

Netsh.exe بر روی ویندوزهای 2000، XP، Vista، 7، Server 2003، Server 2008 موجود می*باشد.

شما می توانید موارد زیر را از طریق Netsh.exe انجام دهید:

* پیکربندیInterface ها
* پیکربندی پروتکل*های Routing
* پیکربندی فیلترها
* پیکربندیRout ها
* پیکربندی دسترسی* به صورت Remote برای روترهای Windows-Based که سرویس R-RAS را اجرا می کنند
* نمایش پیکربندی روتری که روی هر کامپیوتر در حال اجراست
* استفاده از ویژگی های Scripting برای اجرای مجموعه ای از دستورات به صورتBatch برای روترهای مشخص شده

با Netsh.exe چه کار هایی می توانیم انجام دهیم؟

با Netsh.exe می توانید به راحتی* تنظیمات TCP/IP خود را مشاهده کنید. برای این منظور کافیست دستورات زیر را در محیط Command Prompt وارد نمایید:

netsh interface ip show config

با Netsh.exe شما به راحتی* می توانید تنظیمات مربوط به IP Address و یا سایر تنظیمات TCP/IP کامپیوتر خود را پیکربندی کنید. برای مثال دستور زیر یک Interface به نام Local Area Connection را با Static IP به آدرس 192.168.0.100 و Subnet Mask 255.255.255.0 و default gateway 192.168.0.1 پیکر بندی می نماید.

netsh interface ip set address name="Local Area Connection" static 192.168.0.100 255.255.255.0 192.168.0.1 1

Netsh.exe همچنین می تواند برای سناریو*های خاص مفید واقع شود، مثلا ممکن است شما یک کامپیوتر قابل حمل داشته باشید و بخواهید در مواقع مختلف آنرا در مکانهای مختلف به شبکه ای متصل نمایید در حالی* که در هر محل باید IP Address خاص و Static داشته باشید. با Netsh.exe می توانید به راحتی* تنظیمات را ذخیره و مجدداً Restore نمائید. برای این کار ابتدا کامپیوتر خود را در محل مورد نظر به شبکه وصل نمایید و سپس تنظیمات لازم مانندIP Address ،Default Gateway و ... را اعمال کنید و با استفاده از دستور زیر تنظیمات را در قالب یک فایل txt ذخیره نمایید:

netsh -c interface dump > c:\location1.txt

از این به بعد هرگاه خواستید این تنظیمات را روی کامپیوتر خود اعمال کنید کافیست تا با استفاده از دستور زیر فایل .txt ساخته شده را Restore کنید:

netsh -f c:\location1.txt

همچنین می توانید از سوئیچ کلی* EXEC بجای -F نیز استفاده کنید:

netsh exec c:\location2.txt

با Netsh.exe همچنین می توانید به NIC فرمان دهید که به صورت اتوماتیک ازDHCP تنظیمات IP را دریافت نماید. جهت دریافت IP اتوماتیک از DHCP کافیست دستور زیر را وارد cmd نمایید:

netsh interface ip set address "Local Area Connection" dhcp

برای اختصاص آدرس*های DNS و یا WINS هم می توانید از دستورات زیر استفاده کنید:

netsh interface ip set dns "Local Area Connection" static 192.168.0.200
netsh interface ip set wins "Local Area Connection" static 192.168.0.200

برای دریافت DNS به صورت اتوماتیک هم دستور زیر به کار می رود:

netsh interface ip set dns "Local Area Connection" dhcp

منبع ([Only registered and activated users can see links])

SIlIC0N
05-08-2010, 11:09 PM
یکی* از بهترین موارد درباره طراحیWindows Server 2008 ، جنبه*های متعددی از سیستم عامل است که توسط Command Line قابل مدیریت است. اگر بخواهید تنظیماتی مانند RAID را بر روی هارد دیسک خود اعمال کنید عموما آسانتر است که از Disk Management Console استفاده کنید اما بعید است که شما هر وقت بخواهید که همچنین کاری را انجام دهید بر روی کامپیوتر مورد نظر رابط گرافیکی یا همان GUI نصب شده باشد و یا اگر بخواهید بر روی تعداد زیادی کامپیوتر تغییرات یکسانی را اعمال کنید و یا با سروری کار کنید که فقط serve core بر روی آن نصب شده باشد مطمئناً نیازمند اعمال تغیرات از طریق Command Prompt خواهید بود.
در این مقاله به توضیح دستور Diskpart که برای مدیریت هارد دیسک از طریق Command Prompt می*باشد می پردازیم.برای استفاده از دستور Diskpart ابتدا Command Prompt را باز کرده و سپس Diskpart را در آن تایپ کنید تا وارد محیط برنامه Diskpart.exe شود. توجه داشته باشد که تمامی دستورت مورد استفاده در Diskpart از قاعده verb-noun استفاده می کنند، بدین معنی* که دستورات دو قسمتی* بوده و قسمت اول action و قسمت دوم object آن* action می*باشد. List Disk معروفترین دستور Diskpart است که List بیانگر action مورد نظر و Disk همان object مربوط به آن* می*باشد. با دستور List Disk می توانید تمامی هارد دیسک های موجود بر روی سیستم را مشاهده نمایید.
در شکل زیر نحوه استفاده از دستورات گفت شده را می*بینید:


[Only registered and activated users can see links]

همانطور که در شکل فوق مشاهده می*کنید برای هر دیسک یک شماره اختصاص داده شده است و برای اعمال تنظیمات بر روی هارد دیسک مورد نظر باید شماره آن را با دستور Select ذکر کنید، مثلا اگر می*خواهید عملیاتی را بر روی دیسک شماره 0 انجام دهید باید این دستور را تایپ نمائید:


Select Disk 0

در بسیاری از مورد مدیریت هارد دیسک جهت درست کردن مشکلاتیست که برای درایو*ها بوجود آماده است که با استفاده از Diskpart شما به راحتی* می توانید این مشکلات را برطرف نمائید.
در ادامه به یک مثال برای کاربرد Diskpart جهت RAID کردن چند هارد دیسک می پردازیم.
سناریو از این قرار است که سیستمی* داریم که شامل ۴ هارد دیسک می*باشد و به ترتیب با شماره 0 تا 3 مشخص شده اند.Disk0 سیستمی* بود و ما بقی هارد دیسک*ها خالی* می باشند و ما می خواهیم آنها را به یک RAID 5 Volume تبدیل کنیم.
همانطور که می دانید برای ایجاد یک RAID 5 Volume ابتدا باید اطمینان حاصل کرد که هر یک از دیسک*ها Dynamic می باشند. همانطور که در شکل فوق می*بینید با استفاده از دستور List Disk می*توان فهمید که آیا یک دیسک Dynamic هست یا نه. با توجه به اینکه در این سناریو هیچ کدام از دیسک*ها Dynamic نیستند با استفاده از دستور زیر همگی* آنها را از حالت Basic به Dynamic تبدیل می*کنیم:


Select Disk 1
Convert Dynamic
Select Disk 2
Convert Dynamic
Select Disk 3
Convert Dynamic

اکنون پس از تبدیل کردن تمام دیسک ها به Dynamic می توانیم RAID 5 Volume خود را با وارد کردن دستورات زیر ایجاد نمائیم:


Select Disk 1
Create Volume RAID Disk 1, 2, 3

در پایان آخرین کاری که باید انجام دهیم این است که volume ایجاد شد را فرمت کرده و یک حرف به عنوان Drive Letter به آن* اختصاص دهیم. همانطور که در دستور List Volume مشاهده کردید هر Volume همانند دیسک*ها دارای یک شماره می*باشد؛ در اینجا در نظر می گیریم که شماره RAID 5 Volume ایجاد شده 2 می*باشد و می خواهیم حرف G را به آن* اختصاص دهیم؛ برای این منظور دستورات زیر را تایپ می*کنیم:

Select volume 2
Format FS=NTFS Label=MyNewVolume
Assign Letter=G

در ادامه به صورت فهرستوار مهمترین دستورات قابل استفاده در Diskpart را به همراه توضیح مختصری پیرامون کاربرد آنها ارائه خواهیم داد.
Active: مشخص کردن یک Basic Partition به عنوان Active Partition
Add: اضافه کردن یک Mirror به یک Simple Volume
Assign: اختصاص دادن یک حرف برای پارتیشن مورد نظر به عنوان Drive Letter
Attributes: تغییر ویژگی**های volume یا دیسک
Automount: فعال یا غیر فعال کردن mounting خودکار برای یک Basic Volume
Clean: پاک کردن اطلاعات پیکربندی و یا تمامی اطلاعات
Convert: تبدیل کردن دیسک فرمت*های مختلف به یکدیگر؛ مانند: basic،dynamic ، gpt و mbr
Create: جهت ایجاد یک volume یا پارتیشن. که به شکل های زیر قابل استفاده است:


create partition efi
create partition extended
create partition logical
create partition msr
create partition primary
create volume raid
create volume simple
create volume stripe

Delete: برای پاک کردن یک شی* مانند: disk ، partition یا volume
Detail: مشاهده جزئیات یک شی*
Exit: خروج از Diskpart
Extend: اضافه کردن حجم یک پارتیشن با اختصاص فضای پارتیشن بندی نشده بعد از آن*
File systems: نمایش فایل های سیستمی* موجود در یک volume
Format: فرمت کردن یک volume یا پارتیشن
Help: مشاهده لیست تمام دستورات برنامه Diskpart
Import: اضافه کردن یک disk group به کامپیوتر
Inactive: بر خلاف دستور Active رفتار می نماید
List: نمایش لیستی از اشیا
Online: Online کردن شیئی که به صورت Offline است
Offline: Offline کردن شیئی که به صورت Online است
Remove: بر خلاف دستور Assign رفتار می نماید
Repair: ترمیم یک RAID 5 Volume که یکی* از دیسک ها و یا پارتیشن*های آن* دچار مشکل شده است.
Rescan: باز بینی* مجدد سیستم برای یافتن دیسک ها و volume ها
SAN: نمایش و یا تنظیم SAN Policy برای سیستم عاملی که هم اکنون بوت شده است
Select: انتخاب یک شی برای اعمال تنظیمات روی آن*
SetID: تغییر نوع پارتیشن
Shrink: کاهش حجم volume انتخاب شده

SIlIC0N
05-25-2010, 10:21 PM
برای پنهان کردن فایل ها و یا فولدرهای موجود در سیستم عامل ویندوز روش های گوناگونی وجود دارد تا فایل یا فولدر مورد نظر در حالت عادی قابل رویت نباشد. در ادامه سه روش گوناگون برای انجام این کار را بیان خواهیم کرد.روش اول: نخستین روش معمول ترین شیوه پنهان سازی می باشد که اکثر کاربران از آن مطلع می باشند. در این روش بر روی فایل یا فولدر مورد نظر رایت کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب می کنیم. سپس در تب General مقابل عبارت Attributes عبارت Hidden را نوشته است که در صورت زدن تیک کنار آن و زدن OK فایل یا فولدر پنهان می شود و به صورت عادی قابل رویت نمی باشد. برای دیدن فایل باید به پنجره My Computer رفته و در قسمت Toolbar از منو Tools گزینه Folder Options… را انتخاب کنید. حال در پنجره Folder Options به تب View رفته و در قسمت Advanced settings زیر عبارت Hidden files and folders جمله Show hidden files and folders را انتخاب کرده و OK را بزنید. اکنون تمام فایل ها و فولدرهایی که به این صورت پنهان شده اند قابل رویت می باشند. برای خارج کردن یک فایل از حالت پنهان باید در Poperties آن تیک کنار Hidden را برداشت.

روش دوم: در این روش ابتدا باید CMD را باز کنید(در Run بنویسید cmd و OK را بزنید) سپس در آن دستور زیر را نوشته و Enter را بزنید:


attrib +h +s “file or folder path”

مشخص است که بجای “file or folder path” باید مسیر فایل یا فولدر مورد نظر خود را تایپ کنید. مثلاً برای پنهان کردن فایل data.txt که در درایو C واقع است باید دستور زیر را تایپ نمایید:


attrib +h +s C:\data.txt

در اصل این دستور علاوه بر دادن خاصیت پنهانی به یک فایل یا فولدر خاصیت سیستمی را نیز به آن می دهد. برای دیدن چنین فایل هایی علاوه بر کاری که برای دیدن فایل های پنهان که در بالا گفته شد از Folder Options و به تب View رفته و در قسمت Advanced settings تیک کنار جمله Hide protected operating system files را بردارید؛ اکنون با یک Warning مواجه می شوید که در پاسخ به آن باید بر روی Yes کلیک کنید. حال Folder Options را OK کنید. اکنون فایلهایی که هم خاصیت پنهانی و هم سیستمی دارند قابل دیدن می باشند. اگر خواستید فایل یا فولدری فاقد این دو خاصیت باشد از فرمان زیر در CMD استفاده کنید:


attrib -h -s “file or folder path”

روش سوم: این روش برای پنهان کردن فولدرها می باشد. برای انجام آن ابتدا روی فولدر مورد نظر رایت کلیک کرده و Rename را انتخاب کنید، حالا کلید Alt رانگهداشته و از قسمت ماشین حسابی کیبورد عدد 0160 را وارد کنید، حال Alt را رها کرده و Enter را بزنید. همانطور که مشاهده می کنید فولدر بدون نام شده است(البته این روش برای بی نام کردن فایل ها هم کاربرد دارد). اکنون باز روی فولدر رایت کلیک کرده و این بار Properties را انتخاب کنید. سپس به تب Customize رفته و در قسمت Folder icons روی Change Icon… کلیک کنید و مانند شکل زیر یک آیکون خالی را برای آن انتخاب کنید و هر رو پنجره را OK کنید.

اکنون فولدر شما نه نامی دارد و نه آیکونی که آنرا قابل دیدن کند!