انجمن گروه آشیانه - آموزش امنیت و راه های مقابله با هک
دوره آموزشی آشیانه آدرس رسمی کانال تلگرام گروه آشیانه
انجمن آموزشی لینوکس سیسکو ویپ استریسک الستیکس میکروتیک آشیانه هاست ارائه دهنده میزبانی وب امن؛ سرورهای اختصاصی و مجازی
نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: فيس بوك و سرقت اطلاعات؛ خود كرده را تدبير نيست

 1. Top | #1

  تاریخ عضویت
  Dec 2009
  میانگین پست در روز
  1.33
  محل سکونت
  ?
  نوشته ها
  3,800
  تشکر
  2,233
  تشکر شده 17,823 بار در 3,420 ارسال
  ميزان امتياز: 22402Array

  فيس بوك و سرقت اطلاعات؛ خود كرده را تدبير نيست

  تا به حال بارها در مورد خطرات و آسيب پذيري هاي شبكه هاي اجتماعي اخبار و گزارش هايي منتشر شده و به كاربران در مورد احتمال فريب آنها از اين طريق و وارد آمدن خسارات مادي و معنوي هشدار داده شده است.

  به گزارش خبرنگار فناوري اطلاعات فارس، اين شبكه ها هم براي بچه ها و هم براي بزرگسالان خطرناك هستند و والدين بايد اقدامات جدي براي حفظ امنيت خود و فرزندانشان در اين شبكه ها بردارند و اگر نمي توانند آنها را براي توقف فعاليت در چنين فضاهاي پرخطري راضي كنند حداقل جلوي انتخاب افراد ناشناس توسط آنها به عنوان دوست را بگيرند.

  بررسي هاي موسسه آمريكايي Consumer Reports نشان مي دهد از مجموع 20 ميليون كاربر فيس بوك در اين كشور كه زير 18 سال سن دارند و فعالانه از اين سايت استفاده مي كنند 7.5 ميليون نفر زير 13 سال سن دارند و با توجه به تجربه كم و اطلاعات اندك، هكرها و كلاهبرداران اينترنتي و همين طور منحرفان جنسي راحت تر مي توانند اين افراد را فريب داده و مورد سوءاستفاده قرار دهند.

  در حالي كه بسياري از شبكه هاي اجتماعي مانند فيس بوك عضويت افراد 13 سال را در سايت هاي خود ظاهرا ممنوع كرده اند، اما در عمل سخت گيري چنداني در اين زمينه اعمال نمي كنند و حتي 5 ميليون نفر از كاربران فيس بوك در آمريكا زير 10 سال سن دارند. نكته نگران كننده اين است كه حساب كاربري اين افراد معمولا مورد كنترل و توجه والدين نيست.

  ** 5 ميليون خانواده آمريكائي درگير تبعات سوءاستفاده هاي آنلاين

  بررسي هاي Consumer Reports تاييد مي كند كه در سال 2010 بيش از 5 ميليون خانوار آمريكايي به نحوي درگير مشكلات مربوط به سوءاستفاده هاي آنلاين از يكي از اعضاي خانواده بوده اند و اين رقم تكان دهنده متوليان امر را در آمريكا به شدت نگران كرده است. اين سوءاستفاده ها بسيار متنوع بوده و از آلودگي به انواع ويروس و بدافزار تا سرقت هويت را دربر مي گيرد.

  يك ميليون كودك هم از طريق شبكه هاي اجتماعي و به خصوص فيس بوك با انواع تهديد و فشار و زورگيري مواجه بوده اند كه اين امر به طور قطع بر آنها در آينده اثرات تربيتي مخربي خواهد گذاشت.

  البته شبكه هاي اجتماعي تنها يكي از روش هايي است كه انسان ها از آنها استفاده مي كنند تا با دست خود، خودشان و اطرافيانشان را در معرض مشكلاتي مانند سرقت هويت و آلوده شدن به ويروس هاي رايانه اي قرار دهند.

  ** 2.3 ميليارد دلار هزينه رايانه هاي آلوده آمريكا در سال 2010

  در آغاز سال 2011 ميلادي Consumer Reports بررسي را بر روي 2089 خانوار كاربر اينترنت در سرتاسر آمريكا انجام داد و پي برد يك سوم آنها در سال 2010 به بدافزارهاي مخرب و سارق اطلاعات آلوده شده اند. بر اساس برآوردهاي Consumer Reports هزينه آلوده شدن رايانه هاي آمريكايي به انواع بدافزار در سال 2010 بالغ بر 2.3 ميليارد دلار بوده و در مواردي شدت آلودگي به بدافزار و كرم هاي اينترنتي تا بدان حد بالا بوده كه منجر به تعويض رايانه هاي شخصي شده است. به گونه اي كه در سال 2010 تنها 1.3 ميليون رايانه شخصي به همين علت تعويض شده است.

  افزايش اتكاء به تلفن هاي همراه هم باعث شده تا تهديدهاي امنيتي سايبر بر ضد شهروندان آمريكايي بيشتر و بيشتر شود. بر اساس گزارش Consumer Reports هر سال ميليون ها آمريكايي اطلاعات بانكي، سوابق پزشكي و ديگر اطلاعات حساس شخصيشان را به علت بي دقتي به دست خود در دسترس هكرها و ويروس نويسان قرار مي دهند.

  ذخيره كردن اين اطلاعات بر روي گوشي هاي ناايمن كه مجهز به هيچ نرم افزار امنيتي نيستند باعث مي شود هكرها با دردسر اندك بتوانند اين اطلاعات را از دل گوشي هاي مردم بيرون كشيده و از آنها استفاده كنند.
  Consumer Reports در بخش ديگري از گزارش خود مشكلات امنيتي شبكه هاي اجتماعي را طبقه بندي كرده و به نكات متعددي به شرح زير اشاره كرده است. برخي از اين نكات به شرح زير است.

  ** مراقب حساب كاربري فرزندتان باشيد

  اگر نمي توانيد جلوي حضور فرزندتان در شبكه هاي اجتماعي را بگيريد بايد حتما شخصاً در جمع دوستان وي در حلقه هاي مختلف كاربري حاضر شويد تا بتوانيد بي سروصدا عملكرد فرزندتان را زيرنظر بگيريد. اگر فرزند زير 13 سال تلاش كند عضو فيس بوك شود والدين وي مي توانند با استفاده از فرمي موسوم به report an underage child در اين مورد به فيس بوك گزارش دهند و اميدوار باشند اين سايت حساب كاربري فرزندشان را مسدود كند.
  البته اين روش هميشه موثر نيست و روش بهتر گفتگو و مشاوره با بچه ها و تشريح خطرات عضويت در شبكه هاي اجتماعي است.

  ** استفاده از ابزار كنترل حريم شخصي

  از هر 5 كاربر فيس بوك يكي هرگز از ابزار كنترل حريم شخصي اين سايت استفاده نكرده است. تنظيمات حريم شخصي فيس بوك به طور پيش فرض بسيار باز و آزادانه تنظيم شده اند و دسترسي به اطلاعات شخصي كاربران را به سادگي براي اشخاص و گروه هاي ثالث ممكن مي كنند. فيس بوك عليرغم اعتراضات شديد و فراوان ترجيح داده سياست قبلي خود را ادامه دهد و تنظيمات پيش فرض كاربران را بسيار آزادانه اعمال كند.

  البته بايد توجه داشت كه اين تنظيمات پيچيده هستند و كاربران مبتدي نخواهند توانست به درستي و دقت آنها را به كار بگيرند. مشكل ديگر آن است كه حتي در صورت اعمال سختگيرانه تنظيمات باز هم خطر نفوذ به حساب كاربري افراد و سرقت اطلاعات آنها به دليل حفره هاي امنيتي فيس بوك به سادگي وجود دارد. هفته اي نيست كه چند خبر در مورد نفوذ هكرها به حساب هاي كاربري فيس بوك يا سرقت اطلاعات حساس منتشر نشود.

  با توجه به نكاتي كه در بالا ذكر شد بهترين راه حل باز هم عدم عضويت در فيس بوك است، اما افرادي كه اصرار دارند با اين كار امنيتشان را به خطر بيندازند حداقل بايد تنظيمات حريم شخصي فيس بوك را به گونه اي تنظيم كنند كه اطلاعتشان تنها براي دوستانشان قابل ديدن باشد. براي كسب اطمينان در اين زمينه مي توان با خروج از حساب كاربري و جستجوي نمايه شخصي در فيس بوك از محتواي اطلاعات قابل دسترس براي ديگر كاربران مطلع شد و اطمينان كسب كرد.

  ** از كار انداختن قابليت Instant Personalization

  فيس بوك مدتي است كه برخي سايت هاي طرف قرارداد با خود را به سرويسي موسوم به Instant Personalization اضافه كرده است. با اين كار وقتي كاربر عضو سايت هاي ياد شده كه در فيس بوك نيز فعال است در آنها نظر دهد يا فعاليتي انجام دهد اين اقدامات بلافاصله همراه با لينك مربوطه در نمايه كاربري فرد در فيس بوك منتشر مي شود.

  از جمله سايت هاي همكار با فيس بوك در اين زمينه مي توان به TripAdvisor در زمينه خدمات مسافرتي و Yelp در زمينه كسب و كارهاي محلي اشاره كرد. استفاده از اين خدمات در مورد سايتي مانند TripAdvisor باعث مي شود ديگر كاربران از شهرهايي كه يك كاربر از آنها بازديد كرده يا در آنها حضور دارد مطلع شوند. لذا بهتر است اين قابليت كه به طور پيش فرض در فيس بوك فعال است حتما غيرفعال شود.

  ** دقت در استفاده از برنامه هاي كاربردي

  يكي از پرخطرترين امكانات فيس بوك برنامه هاي كاربردي ثالث موسوم به app هاست كه در اصل براي ارائه خدمات جانبي متنوع طراحي شده، اما مطابق معمول هكرها و ويروس نويسان به استفاده از آن روي آورده اند و صدها App با امكانات ظاهري جذاب عرضه كرده اند كه بي سروصدا اطلاعات حساس كاربران را به سرقت مي برد.

  App هاي ديگري هم در فيس بوك وجود دارند كه كم خطرتر هستند و تنها به نقض حريم شخصي كاربران از طريق انتقال اطلاعات آنان به شركت هاي تبليغاتي براي برآورد نياز آنها و نمايش آگهي هاي مرتبط با علائق و نيازهاي هر فرد مي پردازند. اگر چه فيس بوك مدعي است جلوي انتقال اطلاعات كاربران خود به اشخاص و شركت هاي ثالث را مي گيرد، اما اين ادعا را هم نبايد جدي گرفت.

  تنها كافي است بر روي اين برنامه هاي مشكوك كليك كنيد تا همه اطلاعات شخصي خود را در معرض افشا شدن قرار دهيد. براي حل مشكل در بخش تنظيمات مانع دسترسي اين برنامه ها به اطلاعات شخصي خود شويد. براي اين كار يا بايد برنامه هاي ياد شده را پاك كرد يا در صورت نياز به استفاده از آنها سطح دسترسيشان را تعريف كرد.
  علاوه بر اين كاربران بايد دسترسي App هاي مختلف را كه مورد استفاده دوستانشان است به حساب كاربري خودشان محدود يا مسدود كنند.

  در نهايت براي استفاده ايمن از تلفن همراه هم بايد به نكات زير توجه كرد.

  ** پين كد يا كلمه عبور بر روي گوشي فعال شود

  اين روش ساده ترين روش براي حفاظت از اطلاعات در برابر سرقت است. با اين كار اگر گوشي هم گم شود ديگر خطر چنداني كاربر را تهديد نمي كند. در اكثر گوشي ها اعم از قديمي و پيشرفته امكاناتي براي اين كار در بخش امنيت گوشي قرار داده شده است. حتما از آن استفاده كنيد.

  ** از خدمات امنيتي شركت هاي سازنده گوشي استفاده كنيد

  اكثر شركت هاي سازنده گوشي هاي هوشمند خدمات امنيتي رايگاني را به كاربران و خريداران محصولات خود ارائه مي دهند تا توجه آنها را جلب كنند. از جمله اين خدمات مي توان به تهيه نسخه پشتيبان از اطلاعات، امكان يافتن محل گوشي ، قفل كردن گوشي از راه دور و پاك كردن آني اطلاعات ذخيره شده بر روي گوشي اشاره كرد. اگر چه اين خدمات فعلا در ايران ارائه نمي شود، اما مي توان اميدوار بود با ارائه آن در سال هاي آينده بخشي از مشكلات امنيتي فعلا كاربران تلفن همراه برطرف شود.

  ** دقت در بارگذاري و نصب برنامه ها

  در سال هاي اخير و با رونق فروشگاه هاي آنلاين فروش نرم افزار و برنامه تلفن همراه استفاده از اين برنامه ها يا app ها بر روي گوشي ها هم افزايش چشمگيري يافته است. اگر به امنيت خود علاقه داريد اين برنامه ها را تنها از منابع معتبر و قابل اطمينان دانلود كنيد وگرنه بايد در انتظار آلوده شدن گوشي خود به انواع كرم و ويروس و سرقت اطلاعات شخصيتان باشيد.

 2. کاربر مقابل از CRISIS عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


 3.  

موضوعات مشابه

 1. بلك ميل در فيس بوك
  توسط yaserghaderi در انجمن سوال و جواب های عمومی کامپیوتر
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 05-29-2012, 06:18 PM
 2. تهديد به از كار انداختن فيس بوك
  توسط CRISIS در انجمن اخبار هک و امنیت
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 01-31-2012, 01:35 AM
 3. ترفند جديد براي سرقت اطلاعات ايراني ها در فيس بوك
  توسط CRISIS در انجمن اخبار هک و امنیت
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 06-22-2011, 03:58 PM
 4. تلاش مجدد براي فريب كاربران فيس بوك
  توسط SASAN_CIE در انجمن اخبار هک و امنیت
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 12-22-2010, 07:04 AM
 5. كلاهبردارن فيس بوك را نشانه رفتن
  توسط ArAsh Jon در انجمن اخبار هک و امنیت
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 08-18-2010, 01:57 AM

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
شبکه های اجتماعی
تلفن های شرکت
شماره های تماس: 6-88749724-021
درباره گروه امنیتی آشیانه

گروه امنیتی آشیانه گروهی شخصی و کاملا مستقل بوده و به تائید سایت معتبر Alexa اولین و بزرگترین سایت امنیت شبکه در ایران است. همچنین کلیه حقوق اطلاعات و مقالات در این سایت متعلق به گروه امنیتی آشیانه بوده و هرگونه نسخه برداری از آن بدون ذکر منبع پیگرد قانونی خواهد داشت.